×


Biceps Tendiniti - Pazı Tendiniti(Okunma sayısı 716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Biceps Tendiniti - Pazı Tendiniti : Ocak 21, 2017, 07:56:07 ÖÖ
Biceps Tendiniti - Pazı Tendiniti
 
Pazı tendinit iltihaplanması veya omuz pazı kasının  tendonunda, bir tahriş olduğunu gösterir.
 
Anatomisi
Pazı kas üst kolun ön bölgesinde yer almaktadır. Pazı kas üst kol, omuz yuvasında (humerus) içinde büyük kemik stabilizasyona yardımcı olur. ,ayrıca tenis veya pitching faaliyetlerde yardımcı bir kastır.
Tendonlar  güçlü kordon benzeri yapılardır ve  kemiklerin her iki ucuna tutunurlar.  Pazı kasının uzun tentonu omuz eklem içindedir ve buna biceps tendonunun uzun başı denmektedir, diğer kısa başı ise kürek kemiğinin öm kısmında korokoid adı verilen kısımdadır, her iki tendon pazı adadelesini oluşturarak aşağıya doğru iner ve yine tendon şeklinde radius adı verilen ön kolo kemiğine tutunur.
 
Neden oluşur
biceps

Pazı tendonlar için Yaralanmalar genellikle tekrarlayan tepegöz etkinliğinden kaynaklanır.
Aşırı kullanma, yaşlanma ve stres, tendinit oluşma riskini artırır.
 
Belirtiler

Belirtileri şunlardır:

- Ağrı  özellikle kol yukarı aşağı hareketlerde şiddetlenir
- Lokalize hassasiyet  tendonu üst kol kemik oluk üzerinde hassasiyet vardır.
- Bazen, omuz bölgesinde hareketle oluşan ses hissi.

Tanı
Fizik muayene sırasında doktorunuz hareket aralığı için omuz alanı değerlendirecektir.  O herhangi bir hassasiyet ve istikrarsızlık belirtileri arayacaktır.
Fizik muayeneden sonra teşhisi kesinleştirmek ve ayırıcı tanıyı yapabilmek için radyografi ve MR gibi tetkikler yardımcı olur.
 
Tedavi
Cerrahi Dışı Tedavi
Tedavi genellikle cerrahi ile başlamıyor.  Ilk adım geçici olarak başka bir spor ya da havai faaliyet içermez etkinliği geçiş yaparak kol ve omuz dinlenmesi sağlamaktır Buz uygulamaları ve steroid olmayan anti ibuprofen gibi inflamatuar ilaçlar, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.  Doktor germe ve aşamalı güçlendirilmesi tavsiye edebilir kas dayanıklılık inşa etmek ve hareket kabiliyetini artırmak için fizik tedavi yardımcı olabilir

Cerrahi Tedavi
Artroskopik cerrahi düşünülebilir , omuz eklemine girilerek tendon değerlendirilir ve aynı zamanda tedavi de yapılabilir, ayrıca biceps tendiniti ile beraber başka patolojiler var mı bakılır özellikle rotator kılıf yırtığı, slap lezyonu vs. eğer tesbit edilirse bu patolojiler de tedavi edilebilir

Rehabilitasyon
Ameliyat sonrasında, ortopedik cerrah size germe egzersizleri içeren ve adelegüçlendirilmesini sağlayan bir rehabilitasyon programı öneriri Erken hareket önemlidir, ancak herhangi bir ağır işi yaparken veya spora dönmeden  önce hekim onayı için beklemeniz gerekir.

Kaynak : Op.Dr. Ali ÖztürkYnt: Biceps Tendiniti - Pazı Tendiniti Yanıtla #1 : Mayıs 01, 2017, 02:24:36 ÖS
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 

SMF 2.0.14 | SMF © 2014, Simple Machines
SMFAds for Free Forums | Adk Portal © Soft personal