[Yapışkan] En Fazla Yapılan Egzersiz Uygulama Hataları  

  RSS
ozercayli
(@ozercayli)
Üye Admin

En Fazla Yapılan  Egzersiz Uygulama Hataları

İşte bilmeniz gereken şeyler…

  1. Ağırlık çalışma  hareketleri arasında çekirdeğini yorma. Egzersiz bitene kadar .programdan ayrılmayın.
  2. Halterle  egzersiz yaparken boy ve kilonuzu dikkate alın.
  3. İlk temel hareketi yaptıktan sonra kafanıza göre yeni hareket eklemeyin varsayılan egzersizi yapın.
  4. Bazı supersetler, iyilikten çok zarar verirler. Aynı kuvvetleri omurga üzerine uygulayan eşleştirme çalışmaları, felaketine yol açabilir
  5. Aynı anda birden çok özelliği (güç, hareket kabiliyeti, düzenleme vb.) Eğitemezsiniz. Bir kas grubu seçin ve onu çalıştırın.

Karın ( ABS )  Kaslarını Çalıştırma

Karın kaslarını hareket arasına sıkıştırmayın, örneğin: biceps antrenmanı yapıyorsanız set aralarına “yapayımda bitsin” diye karın çalışmayın.Hem yaptığınız karın çalışması bir işe yaramaz,  pazu kasları’da istediğiniz gibi büyümez. Her h hareketi kendi zamanında ve programında yapın.

Pazuya topladığınız kan bir anda karın bölgesine gider ve antrenman sonunda pazu kası istediğiniz gibi şişmez.

Süperset Çalışması

Eğer Süperset çalışıyorsanız  çok dikkatli olmalısınız. Bazı Süperset grupları bel omurga ve omurlar üzerinde büyük baskı nedenidir. Eğer sırt veye bacak yada omuz ile ilgili süperset yapıyorsanız mutlaka kemer kullanın. Birkaç süperset hareketinden sonra belde çok ağrılı sonuçlar olur ve bazen dayanması zordur. Eğer belinizde veya omurlarınızda geçmişte bir sorununuz varsa asla kemersiz antrenamn yapmayın , kötü sonuçlara neden olabilir. Özellikle eğilerek yapılan sırt hareketlerine dikkat edin.

Ağırlıkları Boyunuza Göre Arttırmayın

Eğer uzun boylu biriyseniz muhtemelen kısa boylu birini dövebilirsiniz. Ama ağırlık  konusunda bu böyle değildir neredeyse tam tersidir.

Kısa boylu insanlar ağırlıkları daha hızlı arttırabilir ve uzun boylu sporculara göre daha hızlı arttırabilirler.Partner seçerken boyunuza göre seçin , uzun boylu kişilerde kaslar daha uzundur ve daha yavaş gelişirler, kısa boylularda kaslar daha kısadır ve daha hızlı gelişirler. Bu uzunların umutsuz olması anlamına gelmez , belki gelişmeleri daha uzun zaman alır  ama daha büyük  , daha kuvvetli kaslara sabrederek kavuşurlar.

Yapılması gereken her zaman sabır, disiplin , süreklilik , beslenme ve uyku prensiplerini doğru kullanmaktır.

Eğer Profesyonel Çalışıyorsanız

Eğer Vücut  Geliştirme  Programı profesyonel olarak çalışıyor iseniz o zaman haftalık çalışma programını 3 gün ağırlık , 1 gün kardiyo ve 1 gün pompalama olarak belirleyin.Yani pazartesi,çarşamba , cuma  ağırlık çalışması, salı günü kardiyo ve cumartesi günü pompalama yapın yani hafif ağırlık çık tekrar yapın, kaslarınızı şaşırtın

Yazan: Özer Çaylı

Alıntı
Gönderildi : 22 Aralık 2017 15:44
ozercayli beğenme
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol